Memorial All-Canadians

An All-Canadian is among the highest honors that an athlete can achieve in Canadian Interuniversity Sport (CIS). First and second All-Canadian teams are selected in each sport.

In team sports the number of All-Canadians recognized on each team is equal to the number of participants on the field of play. In basketball, for example, five athletes are named on each team. Therefore being named a first team All-Canadian means that the athlete is among the top five basketball players in Canada. Similarly, being named a second team All-Canadian means that the athlete is among the top ten players in the country.

In individual sports All-Canadians are awarded to the gold and silver medalists at the CIS Championships in each event.

Memorial has had a number of All-Canadians throughout its athletic history.

Basketball

 
 

Women's Basketball

 
 

Victoria Thistle

Second Team

2008-09

Katherine Quackenbush

First Team

2007-08

Katherine Quackenbush

First Team

2006-07

Jenine Browne

First Team

2004-05

Jenine Browne

First Team

2003-04

Jenine Browne

First Team

2002-03

Jenine Browne

First Team

2001-02

Michelle Healey

Second Team

1995-96

Michelle Healey

First Team

1994-95

 
 
 

Men's Basketball

 
 

Peter Benoite

Second Team

1995-96

 
 
 

Cross Country

 
 

Women's Cross Country

 
 

Anne Barrington

First Team

2001

Anne Barrington

Second Team

2000

Anne Barrington

Second Team

1999

Nicola Will

First Team

1984

Nicola Will

First Team

1983

 
 
 

Men's Cross Country

 
 

Paul McCloy

First Team

1985

Paul McCloy

First Team

1984

Paul McCloy

First Team

1983

Paul McCloy

First Team

1981

Paul McCloy

First Team

1980

 
 
 

Field Hockey

 
 

Mag Davis

First Team

1986

 
 
 

Soccer

 
 

Women's Soccer

 
 

*First awarded in 1987

 
 

Jessie Noseworthy  

First Team 2016

Hannah Rivkin        

First Team 2016

Hannah Rivkin

Second Team

2015

Jessie Noseworthy

Second Team

2014

Laura Breen

First Team

2009

Malorie Harris

Second Team

2009

Laura Breen

First Team

2008

Malorie Harris

Second Team

2008

Malorie Harris

Second Team

2007

Laura Breen

Second Team

2006

Katherine Baker

Second Team

2006

Laura Breen

Second Team

2005

Sarah Arnott

Second Team

2001

Christina McDonald

First Team

1997

Sandy Faulkner

Second Team

1989

Sandy Faulkner

Second Team

1987

 
 
 

Men's Soccer

 
 

*First awarded in 1979

 
 

Clinton Edwards

Second Team

2005

Tevin Olivier-Job

Second Team

2002

Tevin Olivier-Job

Second Team

2001

 
 
 

Swimming

 
 

Men's Swimming

 
 

George Colbert

Second Team

2005

 
 
 

Track and Field

 
 

Men's Track and Field

 
 

Sheldon Curnew

Second Team

1989-90

 
 
 

Volleyball

 
 

Women's Volleyball

 
 

Susan Mosher

Second Team

1999-00

Joan Buck

Second Team

1983-84

Sue Rendell

Second Team

1981-82

 
 
 

Men's Volleyball

 
 

Deon Goulding

Second Team

1994-95

Deon Goulding

Second Team

1993-94

Robert Andrews

Second Team

1983-84